Цинкът е минерал, който присъства във всички тъкани на тялото и е необходим за деленето на здрави клетки.
Той действа като антиоксидант в организма, като се бори със свободните радикали и забавя процеса на стареене. Освен това оказва голям ефект върху хормоналния баланс. Ако цинкът не присъства в достатъчни количества в храната ви, са възможни чести настинки, умора, забавяне на растежа и развитието на децата и др.
Цинкът подпомага правилното функциониране на имунната и храносмилателната система. Освен това оказва влияние върхъу контрола над диабета, намаляване на стреса, повишаване на енергийния метаболизъм и лечение на акне и рани. Полезен е при бременност, лечение на екземи, настинки и много други.
Ето някои от най-важните ползи от цинка за организма:
- Действа като мощен антиоксидант. Цинкът е ефективен противовъзпалителен и антиоксидантен агент, който спомага в борбата с оксидативния стрес.
- Балансира хормоните. Цинкът е от полза за хормоналното здраве и плодовитостта, защото играе важна роля в производството на хормони, включително за естественото повишаване на тестостерона. Също така оказва влияние и върху женските полови хормони и дори участва в създаването и освобождаването на яйца от яйчниците. Цинкът е от полза за нивата на кръвната захар, защото се свързва с инсулина.
- Ускорява зарастването на рани. Цинкът е често използван в болниците като лечение при изгаряния, при определени язви и други кожни наранявания. Тъй като минералът играе критична роля в синтеза на колаген, имунната функция и възпалителната реакция, той е необходим за правилното лечение. Докато дефицитът на цинк може да забави зарастването на рани, допълването с хранителна добавка доказано ускорява възстановяването.
- Увеличава имунитета. Цинкът често се приема като естествено лекарство за борба с настинки и симптоми на заболявания. Намалява риска от боледуване от обикновена настинка и ускорява лечебния процес.
Какви са симптомите при дефицит на цинк?
- Забавяне на растежа;
- Ниско кръвно налягане;
- Загуба на усещане за мирис и вкус;
- Загуба на апетит;
- Отслабване;
- Груба кожа/бледа кожа;
- Депресия;
- Диария;
- Косопад;
- Умора;
- Бели петна под ноктите на пръстите.
Тъй като тялото не произвежда самостоятелно цинк, ние трябва да си го набавяме чрез храна или хранителни добавки. Едни от най-богатите на цинк храни са:
- Червено месо
- Нахут
- Стриди
- Тиквено семе
- Бадеми
- Боб
Оставете коментар